Yeni Ufuk Gazetesi - Yozgat Hoş geldiniz.
Untitled Document

KORUYUCU AİLE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILACAK


Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak,

Haber Tarihi: 2013-01-03 18:04:44

 

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirterek, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Koruyucu aile sistemi hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir” dedi.

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akyüz, “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diye konuştu. 

 Öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız yada erkek, sağlıklı yada özürlü, tek yada kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilebileceğini ifade eden Akyüz, “Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocuklar, öz ailelerinden izin alınması gerekmeksizin uygun kuruluşlara yada koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark oluşturmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden, TC vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip herkes koruyucu aile olabilir” ifadelerini kullandı.

  KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN İMKANLAR

    Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödeneceğini, özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar için aylık bakım ücreti özür ve yaş durumu dikkate alınarak birinci fıkrada belirtilen miktar yüzde 50 artırılarak uygulanacağını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz,”Koruyucu aile yanında eğitime veya mesleki eğitim yada kursa devam etmeyen eğitim yaşındaki çocuklar için özel zorlukları ve ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar hariç aylık bakım ücreti yaş grubuna göre aldığı ücretin yüzde 50’si oranında ödenir.  Aile yanına aynı süreçte kardeş çocuklar hariç ikinci çocuk yerleştirilmesi halinde, ikinci çocuk yaş grubuna uygun ödemenin yüzde 80’i kadarı ödenir. Yerleştirilecek üçüncü ve daha fazla çocuk için yapılacak aylık ödeme ise bu çocukların yaş grupları itibarıyla kendileri için birinci fıkrada belirtilen ödemenin yüzde 60’ını geçemez. Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Bu miktarlar, 0-3 Yaş                                   340 TL, 4-5 yaş  510, 6-12 yaş 587, 13-15 yaş 608, 15-18 yaş 663, 19+ yaş için 755 TL ödeme yapılmaktadır. Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız il müdürlüğümüze müracaat ederek, daha detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Bu yazı 319 kere görüntülendi.Bu Kategoriden Diğer Haberler

 TYÇ daha etkin kullanılmalı

 ASP’den engelli seçmene önemli uyarı

 Sorgun tarım fuarına hazırlanıyor

 Yaralı puhu kuşuna esnaf sahip çıktı

 Siyasette liste heyecanı

 Kuduzla havadan mücadele

 AK gençlerden anlamlı ziyaret

 Stres yönetimi anlatıldı

 Çiftçilere motorin ve gübre desteği

 Vatandaşların talepleri karşılanacak

 Orman bilinci sergi ile aşılanıyor

 Cadde başlarında birer dilenci

 Çelik’ten STKlara teşekkür ziyareti

 Köy okulu öğrencileri ödüllendirildi

 MHP, tam kadro sahaya indi

 Yaşlılarımız en kıymetlimizdir

 CHP, ‘Onur’u bıraktı

 Kadınların, annelerin sesi olacağım

 Sorgun Devlet Hastanesi hız kesmiyor

 Kaygusuz’a yeni görev

 Çivitopuna yoğun ilgi

 Sarıkaya’da gelir gider dengesi sağlandı

 Eğitim camiasının ACI GÜNÜ

 Hava değişimleri hastalık getiriyor

 STK’lara temayül teşekkürü

 Coşkun, hentbol takımlarını ağırladı

 7 Haziran seçimleri büyük önem taşıyor

 Bܒde Aşık Veysel anısına program

 SODES’te proje çağrısı

 Nüfus yaşlanınca alzheimer riski artıyor

 Kira beyanı 31 Mart’a uzatıldı

 Gündelikçiler sigortalı olacak

 Meteoroloji çalışanları Eurocontrol tazminatını istiyor

 Tarihi binada restorasyon çalışmaları tamamlandı

 Temayül birlikteliğin temelini oluşturuyor

 Göç, Yozgat’ın büyük sorunu

 Adayları STK’lar belirliyor

 Çiftçilere aspir bitkisi anlatıldı

 Çayıralan'da Proje Danışmanlığı Eğitimi

 Sertifikalı fidan satışı

 Esnaflar Çanakkale’yi gezecek

 Fidan dikip, para kazanacaklar

 Baharı beklerken kışa tutulduk

 Eğitimde stratejik plan çalışması

 Bektaş, MHP yönetiminde

 Çanakkale’nin gerçek kahramanı Enver Paşa’dır

 Kahramanoğlu, gittiği her yerde destek buluyor

 Yozgat’ın gelişiminde ortak akıl öne çıkarılacak

 Firmalara işletme cetveli uyarısı

 Türkülerle Çanakkale Zaferi

BUGÜNKİ GAZETE
PUAN DURUMU
BAL LİGİ 6. GRUP
SIRA TAKIM O AV PUAN
1 ALTINDAĞ BLD. 19 29 43
2 ZARA BELEDİYE 20 19 42
3 KIRIKKALESPOR 20 18 40
4 YOZGATSPOR 19 8 34
5 YEŞİL KIRŞEHİR 19 4 32
6 SİNCAN BLD. 19 7 29
7 KAZAN BLD. 20 -5 28
8 K. BAĞLUMSPOR 20 1 26
9 SORGUN BLD. 19 -6 19
10 H. ERCİYES 19 -15 18
11 AKSARAY GENÇ. 19 -8 17
12 KAYSERİ YOLSPOR 19 -17 14
13 SİVAS CUM. ÜNV. 20 -45 5
YOZGAT HAVA DURUMU
KAYSERI
ANKET
© 2012 Yozgat Yeniufuk Gazetesi.
Alt Yapı: Bilimtekno