19 Nisan 2014 Cumartesi 12:32
Yeni Ufuk Gazetesi - Yozgat Hoş geldiniz.
Untitled Document

KORUYUCU AİLE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILACAK


Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak,

Haber Tarihi: 2013-01-03 18:04:44

 

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirterek, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Koruyucu aile sistemi hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir” dedi.

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akyüz, “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diye konuştu. 

 Öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız yada erkek, sağlıklı yada özürlü, tek yada kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilebileceğini ifade eden Akyüz, “Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocuklar, öz ailelerinden izin alınması gerekmeksizin uygun kuruluşlara yada koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark oluşturmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden, TC vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip herkes koruyucu aile olabilir” ifadelerini kullandı.

  KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN İMKANLAR

    Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödeneceğini, özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar için aylık bakım ücreti özür ve yaş durumu dikkate alınarak birinci fıkrada belirtilen miktar yüzde 50 artırılarak uygulanacağını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz,”Koruyucu aile yanında eğitime veya mesleki eğitim yada kursa devam etmeyen eğitim yaşındaki çocuklar için özel zorlukları ve ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar hariç aylık bakım ücreti yaş grubuna göre aldığı ücretin yüzde 50’si oranında ödenir.  Aile yanına aynı süreçte kardeş çocuklar hariç ikinci çocuk yerleştirilmesi halinde, ikinci çocuk yaş grubuna uygun ödemenin yüzde 80’i kadarı ödenir. Yerleştirilecek üçüncü ve daha fazla çocuk için yapılacak aylık ödeme ise bu çocukların yaş grupları itibarıyla kendileri için birinci fıkrada belirtilen ödemenin yüzde 60’ını geçemez. Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Bu miktarlar, 0-3 Yaş                                   340 TL, 4-5 yaş  510, 6-12 yaş 587, 13-15 yaş 608, 15-18 yaş 663, 19+ yaş için 755 TL ödeme yapılmaktadır. Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız il müdürlüğümüze müracaat ederek, daha detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Bu yazı 242 kere görüntülendi.Bu Kategoriden Diğer Haberler

 Köseoğlu Mahallesi Parkı’na kavuşuyor

 Avrupa’da Yozgat kültürü yaşatılıyor

 Sanayi esnafından kutlu doğum etkinliği

 Eğilmeden, bükülmeden DOLU DOLU GEÇEN 18 YIL

 Askerlik Şubesi’nde çalışmalar başladı

 Yeni Çeltek Fen Lisesi’nde ilk imzalar atılıyor

 Gözyaşları arasında Yozgat’a uğurlandı

 Sorgun’da teşekkür belgesi dağıtıldı

 Muhtarlarla birlikte çalışacağız

 Bܒde Geriatride Güncel Hemşirelik Yaklaşımları’ konulu sempozyum

 403 proje hayata geçecek

 YOZGAT ÖZEL ERGİN KOLEJİ JİMNASTIK SALONU AÇTI

 Sorgun Belediyespor’da şampiyonluk sesleri

 Yozgatspor, Denizli provasını yaptı

 Kaydını yaptır Bisikleti kazan

 Pazarda kampanya dönemi

 Dünyaya ‘Made in YOZGAT’ iMZASI

 PMYO sınavları Yozgat’ta yapılacak

 Şehit Astsubay Yılmaz toprağa verildi

 Belediye işçileri Nisan’da mutlu oldu

 Süne mücadelesinde kışlak SAYIMLARI TAMAMLANDI

 Kentsel dönüşüm Yozgat’ı değiştirecek

 Şeyhzade Ahmet Efendi ve Hz. Peygamber Sevgisi

 Ligden düşecek son takım aranıyor

 Yozgatspor, Denizli’ye hazırlanıyor

 Başkan Şimşek, esnafa gül dağıttı

 Savaş mağdurlarına Yozgat’tan yardım

 Mart soğuğu ceviz fidanlarını kuruttu

 Eğitimcilerin istekleri doğrultusunda çalışacağız

 Yozgat’ta ilk kez kapalı ameliyat yapıldı

 Yozgat tarım fuarna hazır

 Çamlık vatandaşa kapalı

 Ekinler kuruma noktasına geldi

 Muhtarlardan ince mesaj

 Kutlu Doğum Haftası konferansla start aldı

 Yozgat’ın çehresi değişiyor

 Günay, üniversitede konferans verdi

 Belediye işçileri maaşlarını erken aldı

 Çamlıkspor’da hedef şampiyonluk

 Yozgatspor, rakiplerine bakıyor

 Kutlu Doğum coşkusu yaşanacak

 Peygamber efendimizin güzelliklerini anlamak mutluluğun anahtarı

 Yozgat’ta değişim hissedilecek

 Çocuk oyunları yeniden canlanacak

 ‘Bacılar Köyü’ neşeli anlar yaşattı

 KIZILAY’DAN KUR’AN KURSLARINA YARDIM

 Atıl malzemeler gelir getirecek

 Jeotermal seracılığı yatırıma dönüştürecek

 Yozgat 2. amatör küme 3 Mayıs’ta başlayacak

 Yozgatspor’un kaderini DENiZLi BELiRLEYECEK

BUGÜNKİ GAZETE
PUAN DURUMU
Sportoto 3.Lig 3 Gurup
SIRA TAKIM O AV PUAN
1 Keçiörengücü 31 20 62
2 Yeni Diyarbakırspor 31 31 58
3 İstanbulspor 31 22 56
4 Menemen Belediye 31 14 54
5 Tuzlaspor 31 13 53
6 Gölcükspor 31 6 48
7 Denizli BŞB 31 5 44
8 Kırıkhanspor 31 9 43
9 Refahiyespor 31 0 31
10 Anadolu Üsküdar 31 -4 41
11 Ayvalıkgücü 31 -1 39
12 Kayseri Şekerspor 31 -4 39
13 Ankara Şekerspor 31 -6 39
14 Belediye Vanspor 31 -3 37
15 Arsinspor 31 -14 35
16 Yimpaş Yozgatspor 31 -14 30
17 Kocaelispor 31 -35 25
18 1930 Bafraspor 31 -39 18
YOZGAT HAVA DURUMU
KAYSERI
ANKET