Yeni Ufuk Gazetesi - Yozgat Hoş geldiniz.
Untitled Document

KORUYUCU AİLE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILACAK


Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak,

Haber Tarihi: 2013-01-03 18:04:44

 

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirterek, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Koruyucu aile sistemi hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir” dedi.

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akyüz, “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diye konuştu. 

 Öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız yada erkek, sağlıklı yada özürlü, tek yada kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilebileceğini ifade eden Akyüz, “Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocuklar, öz ailelerinden izin alınması gerekmeksizin uygun kuruluşlara yada koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark oluşturmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden, TC vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip herkes koruyucu aile olabilir” ifadelerini kullandı.

  KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN İMKANLAR

    Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödeneceğini, özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar için aylık bakım ücreti özür ve yaş durumu dikkate alınarak birinci fıkrada belirtilen miktar yüzde 50 artırılarak uygulanacağını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz,”Koruyucu aile yanında eğitime veya mesleki eğitim yada kursa devam etmeyen eğitim yaşındaki çocuklar için özel zorlukları ve ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar hariç aylık bakım ücreti yaş grubuna göre aldığı ücretin yüzde 50’si oranında ödenir.  Aile yanına aynı süreçte kardeş çocuklar hariç ikinci çocuk yerleştirilmesi halinde, ikinci çocuk yaş grubuna uygun ödemenin yüzde 80’i kadarı ödenir. Yerleştirilecek üçüncü ve daha fazla çocuk için yapılacak aylık ödeme ise bu çocukların yaş grupları itibarıyla kendileri için birinci fıkrada belirtilen ödemenin yüzde 60’ını geçemez. Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Bu miktarlar, 0-3 Yaş                                   340 TL, 4-5 yaş  510, 6-12 yaş 587, 13-15 yaş 608, 15-18 yaş 663, 19+ yaş için 755 TL ödeme yapılmaktadır. Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız il müdürlüğümüze müracaat ederek, daha detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Bu yazı 317 kere görüntülendi.Bu Kategoriden Diğer Haberler

 Diyanet, Yozgat'ta Eğitim Merkezi kuruyor

 Tokat Jandarma Bölge Komutanı’ndan ziyaret

 Gençlik kulübünden gezi programı

 Atık araç lastikleri toplanıyor

 Trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti

 Uyuşturucu satan zanlı yakalandı

 Ülkücü hareketin şahlanışına katkıda bulunacağım

 KOSGEB yatırımcıya destek sağlıyor

 Polis memuru toprağa verildi

 Seçim vakti gelince Yozgat’ı hatırladı

 Yozgat’ın Yozgatlı’nın emrinde olacağım

 İhtiyaçlara yerinde tespit gezisi

 MHP’nin üç hilali iktidarda şahlanacak

 Antrenmanda kan aktı

 AK Parti sandığına sahip çıkacak

 AK Parti seçimlerden zaferle çıkacak

 AK Parti Yozgat’a hayal ekti

 Girişim sorunların çözümünde etkili olacak

 Kapımız, gönlümüz hep açık kalacak

 Hayvanlara koruyucu aşı

 Köy içme suyu bürosu kuruldu

 Badminton'un yıldızları

 Yozgat, sporcu üretim merkezi olacak

 İyiliğin sağlığın peşinde

 Hizmet Birliği üyeleri seçildi

 Yeşilay farkındalık oluşturacak

 Atık piller kitaba dönüştü

 MHP seçime ısınıyor

 Askeri liselere giriş müracaatları sona eriyor

 Tarım ve hayvancılık masaya yatırıldı

 Şoförler sertifikalarına kavuştu

 Deprem haftası bilgilendirme programı

 Muhalefet Cumhurbaşkanlığı partisi kavramını artık anlamalı

 Çandır Yağ Fabrikası kiraya verildi

 Kira gelirinde beyan dönemi

 Konuşmaya değil hizmet etmeye geliyoruz

 Ekmek arabaları çarpıştı

 Yozgat’a yapılan haksızlık giderilmeli

 Üniversite öğrencileri stres atıyor

 Vakıftan vatandaşa ek kömür yardımı

 Adaylara mülakat çağrısı

 Şap aşısında ilkbahar kampanyası

 Yaylagül, son yolculuğuna uğurlandı

 AK Parti teşkilatları Nurdoğan’a destek verdi

 Yozgat’ı ateşleyecek bilgi ve birikim önemli

 İhtiyaç sahiplerine destek

 Fabrika işçilerinin umre sevinci

 "Kadına şiddete hayır" kampanyası

 Minik Enes, engellilere örnek oluyor

 Oylaması açık sayımı gizli

BUGÜNKİ GAZETE
PUAN DURUMU
BAL LİGİ 6. GRUP
SIRA TAKIM O AV PUAN
1 KIRIKKALESPOR 19 18 39
2 ZARA BELEDİYE 19 15 39
3 ALTINDAĞ BLD. 17 26 37
4 YOZGATSPOR 18 6 31
5 SİNCAN BLD. 19 7 29
6 YEŞİL KIRŞEHİR 18 3 29
7 KAZAN BLD. 19 -6 28
8 K. BAĞLUMSPOR 19 -3 28
9 AKSARAY GENÇ. 18 -7 17
10 H. ERCİYES 17 -13 17
11 SORGUN BLD. 18 -9 16
12 KAYSERİ YOLSPOR 18 -13 13
13 SİVAS CUM. ÜNV. 19 -42 5
YOZGAT HAVA DURUMU
KAYSERI
ANKET
© 2012 Yozgat Yeniufuk Gazetesi.
Alt Yapı: Bilimtekno