Yeni Ufuk Gazetesi - Yozgat Hoş geldiniz.
Untitled Document

KORUYUCU AİLE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILACAK


Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak,

Haber Tarihi: 2013-01-03 18:04:44

 

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirterek, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Koruyucu aile sistemi hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir” dedi.

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akyüz, “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diye konuştu. 

 Öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız yada erkek, sağlıklı yada özürlü, tek yada kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilebileceğini ifade eden Akyüz, “Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocuklar, öz ailelerinden izin alınması gerekmeksizin uygun kuruluşlara yada koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark oluşturmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden, TC vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip herkes koruyucu aile olabilir” ifadelerini kullandı.

  KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN İMKANLAR

    Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödeneceğini, özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar için aylık bakım ücreti özür ve yaş durumu dikkate alınarak birinci fıkrada belirtilen miktar yüzde 50 artırılarak uygulanacağını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz,”Koruyucu aile yanında eğitime veya mesleki eğitim yada kursa devam etmeyen eğitim yaşındaki çocuklar için özel zorlukları ve ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar hariç aylık bakım ücreti yaş grubuna göre aldığı ücretin yüzde 50’si oranında ödenir.  Aile yanına aynı süreçte kardeş çocuklar hariç ikinci çocuk yerleştirilmesi halinde, ikinci çocuk yaş grubuna uygun ödemenin yüzde 80’i kadarı ödenir. Yerleştirilecek üçüncü ve daha fazla çocuk için yapılacak aylık ödeme ise bu çocukların yaş grupları itibarıyla kendileri için birinci fıkrada belirtilen ödemenin yüzde 60’ını geçemez. Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Bu miktarlar, 0-3 Yaş                                   340 TL, 4-5 yaş  510, 6-12 yaş 587, 13-15 yaş 608, 15-18 yaş 663, 19+ yaş için 755 TL ödeme yapılmaktadır. Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız il müdürlüğümüze müracaat ederek, daha detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Bu yazı 322 kere görüntülendi.Bu Kategoriden Diğer Haberler

 19 YAŞINDAYIZ

 Gimat’tan Kutlu Doğum aşı ikramı

 Köy camiinde kutlu doğum programı

 İç sularda avlanmak yasak

 TKDK çağrı dönemine çıktı

 Süne haşeresine geçit yok

 Kadışehri halkı kan bağışladı

 AK Parti’ye üniversite tepkisi

 Bayanlara yönelik kutlu doğum konferansı

 Muhtarlar talep ve dertlerini aktardı

 Kadınlık bizde kalsın sergilendi

 İHL okulları masaya yatırıldı

 Yozgat bizimle yürüyecek

 Miniklerin kutlu doğum heyecanı

 Süt toplama birliği katkı sağlıyor

 GSS testlerini yaptırın, cezaya kalmayın

 Öğrenciler yararına kermes

 Tarihten günümüze şifa dağıtıyor

 Kadışehri Merkez Cami'de sona gelindi

 Sorgun’da Kutlu Doğum konferansı

 Ergin Koleji sağlık koşusunda

 Turistik alanlar sergiyle anlatıldı

 Gerçeği aratmayan tatbikat

 Tekvandocular Türkiye şampiyonasına katılacak

 Askıda paylaşmak var projesi

 Kanatlı veri tabanı uygulaması başlıyor

 Aritmetik ve Zeka Oyunları Eğitimi

 Hizmet birliği seçimi yapıldı

 Yozgat adayları Ankara’da tanıtıldı

 Kaçak balıklar köpeklere yem oldu

 Bilim Çocuk dergisi öğrencilere dağıtıldı

 Kadışehri Müftülüğü’nden kutlu doğum programı

 Acının arkasından doğan umut

 Minik boksörlerin başarısı

 AK Parti Yozgat’ı göçe sürükledi

 Köy okullarına oyuncak hediye edildi

 Müftülük esnafa gül ve kitap dağıttı

 Meyve ağaçlarına poşetli koruma

 Direksiyon başında uyudu bir daha uyanamadı

 O’nun ahlakı ile ahlaklanan nesiller yetiştirmeliyiz

 BÜ, Bakü’de tanıtım yaptı

 Kur’an kursları yararına kermes

 Çiftçilerin borçları erteleniyor

 Ev Life Emlak’tan ortaklık projesi

 Yozgat, turizm’den yararlanmalı

 Sağlıklı bebekler sağlıklı yarınlar demek

 Peygamber Efendimiz, rahmet ve sevgi peygamberi

 Yozgat’ın kültürü Bursa’da tanıtılacak

 Kur’an kursları bilgi yarışması

 Şimşek’ten Kutlu Doğum mesajı

BUGÜNKİ GAZETE
PUAN DURUMU
BAL LİGİ 6. GRUP
SIRA TAKIM O AV PUAN
1 ALTINDAĞ BLD. 23 30 48
2 ZARA BELEDİYE 23 23 48
3 KIRIKKALESPOR 23 19 44
4 YOZGATSPOR 23 11 42
5 YEŞİL KIRŞEHİR 23 3 38
6 SİNCAN BLD. 23 8 36
7 KAZAN BLD. 23 10 35
8 K. BAĞLUMSPOR 23 0 29
9 H. ERCİYES 23 -13 25
10 AKSARAY GENÇ. 23 -10 23
11 SORGUN BLD. 23 -8 21
12 KAYSERİ YOLSPOR 23 -16 19
13 SİVAS CUM. ÜNV. 23 -57 5
YOZGAT HAVA DURUMU
KAYSERI
ANKET
© 2012 Yozgat Yeniufuk Gazetesi.
Alt Yapı: Bilimtekno