Yeni Ufuk Gazetesi - Yozgat Hoş geldiniz.
Untitled Document

KORUYUCU AİLE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILACAK


Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak,

Haber Tarihi: 2013-01-03 18:04:44

 

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yurt ve yuvalarda barınan çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirterek, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

   Koruyucu aile sistemi hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz, “Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir” dedi.

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Akyüz, “Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, yada psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diye konuştu. 

 Öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız yada erkek, sağlıklı yada özürlü, tek yada kardeş olup, koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilebileceğini ifade eden Akyüz, “Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocuklar, öz ailelerinden izin alınması gerekmeksizin uygun kuruluşlara yada koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark oluşturmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden, TC vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş arası en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip herkes koruyucu aile olabilir” ifadelerini kullandı.

  KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN İMKANLAR

    Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için, çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilme harcamalarına yönelik aylık ücret ödeneceğini, özel zorlukları veya ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar için aylık bakım ücreti özür ve yaş durumu dikkate alınarak birinci fıkrada belirtilen miktar yüzde 50 artırılarak uygulanacağını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürü Şerefattin Akyüz,”Koruyucu aile yanında eğitime veya mesleki eğitim yada kursa devam etmeyen eğitim yaşındaki çocuklar için özel zorlukları ve ihtiyaçları bulunan yada engelli çocuklar hariç aylık bakım ücreti yaş grubuna göre aldığı ücretin yüzde 50’si oranında ödenir.  Aile yanına aynı süreçte kardeş çocuklar hariç ikinci çocuk yerleştirilmesi halinde, ikinci çocuk yaş grubuna uygun ödemenin yüzde 80’i kadarı ödenir. Yerleştirilecek üçüncü ve daha fazla çocuk için yapılacak aylık ödeme ise bu çocukların yaş grupları itibarıyla kendileri için birinci fıkrada belirtilen ödemenin yüzde 60’ını geçemez. Koruyucu aile yanına yerleştirilen her çocuk için giderlerinin karşılanması amacıyla aylık bakım ödemesi her ayın yedisine kadar peşin olarak yapılır. Bu miktarlar, 0-3 Yaş                                   340 TL, 4-5 yaş  510, 6-12 yaş 587, 13-15 yaş 608, 15-18 yaş 663, 19+ yaş için 755 TL ödeme yapılmaktadır. Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti üç kat arttırılarak ödenir. Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız il müdürlüğümüze müracaat ederek, daha detaylı bilgi alabilirler” dedi.


Bu yazı 307 kere görüntülendi.Bu Kategoriden Diğer Haberler

 Çiftçiler dosya ücretine tepkili

 Hentbola ilgi artıyor

 Tarihi geçmiş ürünler gömüldü

 Vergi borcu yapılandırmasında SONA GELİNİYOR

 Lisans tamamlamada yasaya değil protokole ihtiyaç Var

 Avrupa’ya kayak çorabı

 Minik öğrencilerin sinema keyfi

 TSO’dan yapılandırma için son çağrı

 Vergi dairelerinde yoğunluk arttı

 Toplumun bilgi edinme hakkı engelenemez

 Ağız ve diş sağlığına dikkat

 Açıkgöz görevden alındı

 Öğrencilere kıyafet yardımı

 Sağlık hizmetlerinde KALİTE ARTACAK

 Otomobil şarampole devrildi

 Yozgat beyaz yorganla örtündü

 Umre kayıtları başladı

 Defterdarlıktan taksit uyarısı

 Gelecek nesillerin temelini öğretmenler atıyor

 Mesleki kurslar ilgi görüyor

 ADSM’ye teknolojik donanım

 Merkezi sınavda 8. sınıflar ter döktü

 Bܒde hizmet içi eğitim

 SGK borçları için fırsatı kaçırmayın

 Sağlıkta şiddetin en büyük mağduru kadınlar

 Borç yapılandırmasında süre daralıyor

 Milli parka girişler zorlaştı

 Anneleri hazırladı minikler kutlama yaptı

 Kazada ölen öğrenciye gözyaşı

 Doğal alanlarda yetişen mantarlar tüketilmemeli

 Sağlıkçılara ebola eğitimi

 Eğitimciler Derneği ve öğretmenler bir araya geldi

 Sınava girecek öğrencilere motivasyon uyarısı

 Öğrenci konseyine tam destek

 Yolda kalmamak için kış lastiğinizi alın

 Mantar zehirlenmeleri arttı

 Donan su sayacına sıcak su dökmeyin

 Yolcu otobüsünde kaçak sigara

 TEOG sırasında gürültü yapmayın çağrısı

 Otobüs kazasında faicadan dönüldü

 Takla atan araçtan sağ çıktı

 Öğrenci servislerine denetim

 AKDAĞMADENİ’NDE ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

 Yerköy’de öğretmenler günü kutlandı

 Stajyer öğretmenler yemin etti

 Öğrencilerden, emekli öğretmenlere ziyaret

 Yozgatspor takibini sürdürdü

 Darbecilerin ruhunu taşıyan 24 Kasım sorgulanmalı

 Projelerinizi son güne bırakmayın

 Tarihçi Yazar konferans verdi

BUGÜNKİ GAZETE
PUAN DURUMU
BAL LİGİ 6. GRUP
SIRA TAKIM O AV PUAN
1 ZARA BELEDİYE 10 13 25
2 YOZGATSPOR 9 9 19
3 ALTINDAĞ BLD. 9 15 18
4 KIRIKKALESPOR 10 9 15
5 K. BAĞLUMSPOR 9 6 15
6 SİNCAN BLD. 9 6 14
7 YEŞİL KIRŞEHİR 9 -3 13
8 H. ERCİYES 9 -11 10
9 KAYSERİ YOLSPOR 9 -6 9
10 AKSARAY GENÇ. 9 -6 6
11 KAZAN BLD. 9 -7 6
12 SORGUN BLD. 9 -7 6
13 CUMHURİYET ÜNV. 10 -16 5
YOZGAT HAVA DURUMU
KAYSERI
ANKET
© 2012 Yozgat Yeniufuk Gazetesi.
Alt Yapı: Bilimtekno